Tezgahı Güzel Yere Kurmuş

Yeter Çatıkkaş
2 min readOct 29, 2020

--

Geçen sene liseden bir arkadaşımla (adı Dilan) Taksim istos kitap evi ve kafede buluştuk. İstos, istos yayınevinin (İstos’un sitesindeki anlatımıyla: Bağımsız bir yayınevi olan istos, İstanbul Rum topluluğunun parçası kurucularının kişisel inisiyatifiyle, Rumların ve şehrin tarihi, kültürü ve hayatına dair çalışmalara bir katkı koymak, on yıllarca kesintiye uğramış bir yayın geleneğini canlandırmak ve ‘nostalji’yle yetinmemek, nostaljiyi halihazırda devam eden pratikle ikame etmek amacıyla 2011'de vücut buldu.) kitap satışlarını yapan aynı zamanda çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan ve çay yemek servisi yapan bir yer. Yediğiniz yiyeceklerin ve içtiğiniz içeceklerin lezzetini hissettiğiniz nadir yerlerden biri. Bilmeyenler için de mekan önerisi olsun.

Dilan’la kapının girişindeki müdavim masasına oturup Türk kahvelerimiz, ikinci çaylar eşliğinde muhabbet ettik. Bir süre sonra Dilan’ın kalkması gerekti. Ben biraz daha oturup bir şeyler okumaya karar verdim.

Oturabilir miyim sesiyle kafamı kaldırdım. Orta yaşlarında bir adam ve elinde 2 kitap var. Tabii oturabilirsiniz dedim. Aynı masayı paylaşmak için izin istediğini düşünüp kendi okumalarıma döndüm. Muhabbete nasıl başladığımızı hatırlamıyorum. Elindeki kitapları kendisinin yazdığını ve bir nevi seyyar satıcı gibi yürüyerek satıyormuş. Anlattıkları ilgimi çekti ve belki alırım diye kitaplarına göz gezdirdim. Ara ara benimle muhabbet etmeye çalışıyor. Muhabbetine karşılık vermeye çalışıyorum. Pek onun istediği dozda olmayınca benim cevap veriş tarzımı ukalalık olarak adlandırıp kitaplarını alarak çekti gitti.

O an garip şaşkınlık yaşayıp gide gele tanış olduğumuz mekan sahibini çağırıp durumu anlattım. Birlikte adamın tavrını garipsedikten sonra hesabı ödeyip mekandan ayrıldım. Niye anlatıyorum bunu derseniz hep güzel şeyler olmuyor. Bazen karşılıklı iletişimin uyuşmadığı olaylar da vuku buluyor.

Ah şimdi aklıma geldi. Bu adam bunu meslek edinmiş mi desem huy edinmiş mi desem başka bir arkadaşımla (adı Zuhal) da muhabbet kurmaya çalışmış. Zuhal’le muhabbet kurmaya çalıştığı günde Zuhal doğum günüm için yanımıza geliyordu. Ayrıntılar ve tesadüfler aklıma geldikçe hikaye giderek komikleşiyor.

--

--